14004406
14004406
03-03-2022
Mathematics
contestada
3 compact discs for $40.00
Unit rate
Respuesta :
linandrew41
linandrew41
03-03-2022
Cost of one disc = (cost of that # of discs) / (# of discs)
= $40 / 3 = $13.33 per disc
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 88+ )
Otras preguntas
Use the central idea of the article life after people by dolores vasquez and its development over the course of the article to write an objective summary of the
You have a coupon worth $18 off the purchase of a scientific calculator. At the same time the calculator is offered with a discount of 15%, but no further disco
What were some food products made from buffalo that fed the Native Americans through the winter?
What was a result of the bank failures that followed the stock market crash in 1929? A. Investors began to buy businesses directly.B. Americans refused to work
In the story of David who is Goliath?
Solve for x. x + 8 = 12
"If you have a square and you cut off one corner, how many corners do you have left?" asked Mrs. Wheeler. "Easy," answered Tony. "Three." "Wrong, Tony!" cried D
Which of the following assertions in the passage does the author support with a practical example?A."[D]irect government by the people . . . greatly facilitates
7. Let P = (-2,4). a. Line r is horizontal and passes through P. Write an equation for r. b. Line s is vertical and passes through P. Write an equation for s.
Find equations of both the tangent lines to the ellipse x2 + 9y2 = 81 that pass through the point (27, 3). y = (smaller slope) y = (larger slope)