Respuesta :
Answer:
Skysong Itzek
Standard Cost Per Gallon = $8.36
Explanation:
a) Data and Calculations:
Requirements for the production of a 50-gallon batch:
Materials                     Quantity    Price        Total costs
Ounces of grape concentrate     3,800    $0.07/ounce      $266.00
Pounds of granulated sugar         54    $0.45/pound        24.30
Lemons                          60    $0.70 each          42.00
Tablets of yeast                  150    $0.28 each         42.00
Tablets of nutrient                200    $0.17 each          34.00
Ounces of water                1,900     $0.005/ounce       9.50
Total costs                                             $417.80
Standard cost per unit  = Total material costs/Batch Quantity
= $417.80/50 = $8.36
b) Since the estimated wastages of grape concentrate, sugar, and lemons are of no further use, the full costs of the direct materials are used in determining the standard cost. Â The standard cost is, therefore, equal to the total material costs divided by the batch quantity.