Respuesta :
Answer:
Fresh Foods
Make or Buy Decision:
1. Make the ingredient in-house.
2. Make in-house is more cost effective by $3,000 ($90,000 - 87,000)
3. If 40% of the fixed overhead can be avoided if the ingredient is purchased externally:
Total cost:
To make in-house = $87,000
To buy = $78,000 ($60,000 + $30,000 x 60%)
To buy now becomes more cost effective by $9,000 ($87,000 - 78,000).
Explanation:
a) Management in production companies are always faced with the buy or make decision. Â For this type of decision making, the appropriate costs to analyze are the differential (incremental) costs. Â These are costs that make a difference between alternatives.
b) Calculation of cost:
                                 Make          Buy
                            Total       Unit
Purchase                                        $60,000
Direct materials              $25,000   $5.00
Direct labor                   15,000    3.00
Variable manufacturing overhead  7,500     1.50
Variable marketing overhead     9,500     1.90
Fixed plant overhead           30,000    6.00       30,000
Total                       $87,000   $17.40     $90,000
Total variable costs           $57,000             $60,000
The question revolves around Fresh Foods a restaurant chain and its business decisions.
The ingredients
Made in house or outsourced
Total cost for manufacturing ingredients in house will be $87,000.
If they are outsourced
Taking 60 percent of Fixed cost because 40 percent of this cost can be avoided if the ingredients are outsourced.
$30,000 * 0.6 Â + $60,000 = $78,000
It will be cost effective to buy the ingredients rather than manufacturing.
Learn more at https://brainly.com/question/17071849