Answer:
The unit costs for materials is $1.62 per unit
The unit costs of conversion costs  is $2.13 per unit
Explanation:
In determining the the unit production costs for materials and conversion costs, it is very important to calculate equivalent number of units applicable to materials as well as the one applicable to conversion costs
Equivalent units for materials
Completed units     40000 @100% complete   40000
Ending inventory     20000@ 100% complete  20000
                                         60000
Equivalent units for conversion costs
Completed units 40000@100% Â Â Â Â Â Â Â Â Â 40000
Ending inventory 20000 @ 30% complete  6000
                                     46000
unit production costs of materials=$96960/60000=$1.62 per unit
unit production costs of conversion costs=$97860/46000=$2.13 per unit